Kategori:  

Facebook sayfamızı beğenerek bize destek verebilir, sorularınızın daha hızlı cevaplamasını sağlayabilirsiniz.Hocam bizim sitemizde 11 blok var her bloktan temsilci seçildi bu 11 temsilci dende yönetim başkanı seçildi yönetim başkanı seçilen kişi bina temsilciliğinden düşmüş olup o bloğum temsilci 2.oy fazlalığını alan kişimi oluyor yoksa başkan aynı zamanda temsilcilikte yapabiliyormu
Sayın Çakıl Yönetim planınızda başka bir düzenleme yoksa başkan olan kişi kendi bloğunun temsilcisidir.
20.01.2020 - Mehmet çakıl
Merhabalar, bizler iki farklı blokta farklı metre karelerden oluşan dairelerde oturuyoruz. Ferdi (sobalı) sistemden merkezi sisteme dönüşüm kararı alındı ve sıfırdan sistem yapıldı binalara. A blok 10, B blok 8 daireden oluşuyor, A bloktan merkezi sisteme katılan sayısı 7 ve B bloktan 4 daire. Ancak her daire metre kareleri farklilik gostermekte. Donusume katilanlardan B blok 4 daire 88 m2'den, a blok 7 daireden 4'du 107 m2 ve 3'u ise 140 m2 den olusmakta. Diger daireler dönüşüme katılmadı ferdi olarak devam ediyorlar. Bu noktada Kat Malikleri Kanunu'nun 42. Maddesinde ferdi sistemden merkezi sisteme dönüşüm için bu kapsamda yapılacak ortak giderlerinin arsa payına oranla odenmesi gerektiği ifade ediliyor. Bu noktada ise yönetim ve m2 si fazla olan daireler bu giderlerin ortak bolunmesi gerektiğini savunuyorlar. Ancak bizim aldığımız Kazan ve yapılan ortak giderler onların m2 'leri büyük oldugundan normalden fazla yani aldigin kazanin kapasitesi cok daha fazla dolaysiyla ve kanunda da denildigi gibi bu paylaşımın arsa payına oranla ( merkezi sisteme gecen ve bu dogrultuda ne kadar faydalandiysa o daielerin m2 oranlari dogrultusunda) paylaştırılması gerekmez mi?
Sayın Doruk KMK 42.madde "Kat maliklerinden birinin isteği üzerine ısı yalıtımı, ısıtma sisteminin yakıt dönüşümü ve ısıtma sisteminin merkezi sistemden ferdi sisteme veya ferdi sistemden merkezi sisteme dönüştürülmesi, kat maliklerinin sayı ve arsa payı çoğunluğu ile verecekleri karar üzerine yapılır. Ancak toplam inşaat alanı ikibin metrekare ve üzeri olan binalarda merkezi ısıtma sisteminin ferdi ısıtma sistemine dönüştürülmesi, kat maliklerinin sayı ve arsa payı olarak oybirliği ile verecekleri karar üzerine yapılır. Bu konuda yapılacak ortak işlerin giderleri arsa payı oranına göre ödenir. "metni açık olup ödeme arsa payına göre yapılmak zorundadır. Aksi bir paylaşımda oybirliği ile karar alınmadıkça açılacak dava aleyhe sonuçlanacaktır.
19.01.2020 - Çağlar Doruk
Sitemizde yönetim bazı projeler yapıyor ve bunları bütün daire sahipleri olmadan 10 15 kişi ile karar alıyor bizlerde bu projeleri kabul etmiyoruz fakat yapılıyor ve ödemeyenler hakkında icra kararı alıyorlar bu olabilirmi
Sayın Bayhan KMK 33.madde "Kat malikleri kurulunca verilen kararlar aleyhine, kurul toplantısına katılan ancak 32 nci madde hükmü gereğince aykırı oy kullanan her kat maliki karar tarihinden başlayarak bir ay içinde, toplantıya katılmayan her kat maliki kararı öğrenmesinden başlayarak bir ay içinde ve her halde karar tarihinden başlayarak altı ay içinde anagayrimenkulün bulunduğu yerdeki sulh mahkemesine iptal davası açabilir; kat malikleri kurulu kararlarının yok veya mutlak butlanla hükümsüz sayıldığı durumlarda süre koşulu aranmaz. Kat maliklerinden birinin yahut onun katından kira akdine, oturma hakkına veya başka bir sebebe dayanarak devamlı surette faydalanan kimsenin, borç ve yükümlerini yerine getirmemesi yüzünden zarar gören kat maliki veya kat malikleri, anagayrimenkulün bulunduğu yerin sulh mahkemesine başvurarak hâkimin müdahalesini isteyebilir." bilginize sunulmuş olup kat malikleri kurlu kararlarınızı incelemelisiniz. Bu kararlara karşı dava açmadıkça kararlar tüm malikleri bağlar. Şayet yönetim kuurlu yetkisi dışına çıkmakta ise bu durumda da yine dava hakkınızı kullanmalısınız.
18.01.2020 - Mert ali Bayhan
Merhaba.ben bir siteden av aldim alirken spor salonu var diye satildi.idatimiz 377 tl extra spor salonu icin demirbas gideri diye 2000 tl civari para istediler.acaba bu yasalmi?
Sayın Toyçun Sitenizin yönetim planını ve kat malikleri kurulu kararlarınızı dikkate almalısınız.Her site kendi bütçesini bu yasal düzenlemeler gereği kendi oluşturma hakkına sahiptir.
17.01.2020 - Toyçun
Merhaba apartmanın 1. Katında oturuyorum apartman da 16 daire 1 kapıcı dairesi ve 1 toplantı salonu var ev sahibiyim oturduğum daire nin altı toplantı salonu ve binaya doğal gaz çekildi bireysel aşağı toplantı salonuna çekilmedi ve doğal olarak benim evim çok soğuk oluyor toplantı salonuna doğalgaz çekilmesini veya ısı yalıtım yapılmasını talep edebilirmiyim kanunda dayanağı varmı yardımcı olursanız sevinirim
Sayın Sevim KMK 42.madde gereği "Kat maliklerinden birinin isteği üzerine ısı yalıtımı, ısıtma sisteminin yakıt dönüşümü ve ısıtma sisteminin merkezi sistemden ferdi sisteme veya ferdi sistemden merkezi sisteme dönüştürülmesi, kat maliklerinin sayı ve arsa payı çoğunluğu ile verecekleri karar üzerine yapılır."karar alınarak bu işlemi yapabilirsiniz.
17.01.2020 - Pınar sevim
Ben 8 katlı bir apartmanon 4 katında oturmaktayom 2 tane çocuğum var bir tanesi 2 yaşında olduğu için koşuyor ve zıplıyor alttaki komşumuz da doğal olarak şikayet etmektedir ve sürekli olarak erken saatlerde bile alt taraftan duvara vurarak veyüksek sesle bağırmaktadır. Fakat yönetim kurulu toplantısında alınmoş olan karar gereği akşam saat 22:00 kadar ev ile alakalı her türlü iş ve işlemler yapılır kararı alınmıştır. Ne tür bir yoş izlemem gerekmektedir lütfen bu konuda nuda görüşlerinizi beklemekteyim
Sayın Atlı KMK 18.madde gereği "Kat malikleri, gerek bağımsız bölümlerini, gerek eklentileri ve ortak yerleri kullanırken doğruluk kaidelerine uymak, özellikle birbirini rahatsız etmemek, birbirinin haklarını çiğnememek ve yönetim planı hükümlerine uymakla, karşılıklı olarak yükümlüdürler. Bu kanunda kat maliklerinin borçlarına dair olan hükümler, bağımsız bölümlerdeki kiracılara ve oturma (Sükna,) hakkı sahiplerine veya bu bölümlerden herhangi bir suretle devamlı olarak faydalananlara da uygulanır; bu borçları yerine getirmiyenler kat malikleriyle birlikte, müteselsil olarak sorumlu olur. " ve KMK 32.madde gereği "Anagayrimenkul kat malikleri kurulu tarafından, sözleşme, yönetim planı ve kanun hükümleri uyarınca verilecek kararlara göre yönetilir. Bütün kat malikleriyle külli ve cüzi halefleri, yönetici ve denetçiler, kat malikleri kurulunun kararlarına uymakla yükümlüdürler. Anagayrimenkulün kullanılmasından veya yönetiminden dolayı kat malikleri arasında veya bunlarla yönetici ve denetçiler arasında veya denetçilerle yöneticiler arasında çıkan anlaşmazlıklar, kat malikleri kurulunca çözülür ve karara bağlanır. Kat malikleri kurulu kararları 1'den başlayıp sırayla giden sayfa numaraları taşıyan her sayfası noter mühüriyle tasdikli bir deftere yazılarak, toplantıda, bulunan bütün kat maliklerince imzalanır karara aykırı oy verenler bu aykırılığın sebebini belirterek imza koyarlar." hukuki haklarınızı değerlendirmeli ve kullanmalısınız.
16.01.2020 - Engin Atlı
Merhaba, bahceli evlerden olusan bir sitede oturmaktayim. Sitemizde su faturalari yonetim adina gelmekte ve evlerin kullanimlarina gore site kendisi faturalandirmaktadir. Bizler de makbuz karsiligi su paralarini yonetime odemekteyiz. Ancak site yonetiminin bir yildir su faturalarini dagitimci firmaya odemedigi ortaya cikti. Bu durumda ne yapmak gerekir?
Sayın Çiğdem Gecikmeden site yönetimi hakkında yasal süreçleri başlatmalısınız.Zira su bedeli yine sizden talep edilecek ve sizin yönetime rücu için hukuki süreç başlatmanız gerekecektir.
16.01.2020 - Çiğdem
4 katlı 4 daireli binada 2 ncı katta oturuyorum 2 kat asansör istiyor iki kat istemiyor nasıl işlem yapılır yönetici benim
Sayın Yiğit Bina mimari projenizde asansör var ancak inşa edilmemişse; Kat malikleri kurulunun oy çokluğu ile alacağı karar ile yapılabiliyor. Ancak anayapıya ve bağımsız bölümlere zarar verip vermeyeceği, inşaatın mümkün olup olmadığı, mevcut imar mevzuatına uygun olup olmadığı bu hususta önem taşıyor.Mimari projede mevcut olan asansörün yapım masraflarına tüm kat malikleri arsa payı oranında katılmak zorundadır. Eğer asansör tastikli mimari projede yoksa, kat malikleri kurulunun pay ve paydaş çoğunluğu ile alacağı karar yeterli oluyor.Bu şekilde yapılacak asansörün yapım giderleri de, asansörden faydalanan kat maliklerince faydalanma oranında karşılanıyor.Faydalanma hakkı da bu kişilerde olacaktır. KMK 42.madde " Kat malikleri,anagayrimenkulün ortak yerlerinde kendi başlarında bir değişiklik yapamazlar; ortak yerlerin düzgün veya bunları kullanmanın daha rahat ve kolay bir hale konulmasına veya bu yerlerden elde edilecek faydanın çoğaltılmasına yarıyacak bütün yenilik ve ilaveler, kat maliklerinin sayı ve arsa payı çoğunluğu ile verecekleri karar üzerine yapılır."
16.01.2020 - İbrahim Yiğit
Yeni Dubleks bir ev aldım güneş enerjilerinin bulunduğu ortak alandan bana ait olan 2 odaya yağmur yağmaya başlayınca su akmakta toplantı yapıldı karar defteri imzalanmadı sıkıntı çıktı bina sakinleri izalasyon için para vermemekte evimin içi berbat bir şekilde ne yapmam berektiği konusunda yardımcı olabirmisiniz
Sayın Kösecik KMK 19.madde gereği "Kat maliklerinden biri, bütün kat maliklerinin beşte dördünün yazılı rızası olmadıkça anagayrimenkulün ortak yerlerinde inşaat, onarım ve tesisler, değişik renkte dış badana veya boya yaptıramaz. Ancak, ortak yer ve tesislerdeki bir bozukluğun anayapıya veya bağımsız bir bölüme veya bölümlere zarar verdiğinin ve acilen onarılması gerektiğinin veya anayapının güçlendirilmesinin zorunlu olduğunun mahkemece tespit edilmiş olması halinde, bu onarım ve güçlendirmenin projesine ve tekniğine uygun biçimde yapılması konusunda kat maliklerinin rızası aranmaz. " kat malikleri kurulunuz çözüm için karar almamakta ise sulh hukuk mahkemesinden tespit yaptırmalı ve sonrasında tadilatı sağlayarak giderini diğer maliklerden talep etmelisiniz.
15.01.2020 - Erdinç kösecik
dışardan yöneticiliğe başvurmak için kurulda hangi kararları almalıyız
Sayın Aytemiz KMK 34.Madde gereği "Kat malikleri, anagayrimenkulün yönetimini kendi aralarından veya dışardan seçecekleri bir kimseye veya üç kişilik bir kurula verebilirler; bu kimseye (Yönetici), kurula da (Yönetim kurulu) denir. Anagayrimenkulün sekiz veya daha fazla bağımsız bölümü varsa, yönetici atanması mecburidir. Anagayrimenkulün bütün bölümleri bir kişinin mülkiyetinde ise, malik kanunen yönetici durumundadır. Yönetici, kat maliklerinin, hem sayı hem arsa payı bakımından çoğunluğu tarafından atanır...." kat malikleri kurulunuzda ranızdan birini nasıl yönetici seçiyor iseniz aynı şekilde dışarıdan birini de yönetici seçmelisiniz. Bu kişi yada şirket ile aranızda sözleşme imzalamalısınız.
15.01.2020 - F.YASEMİN AYTEMİZ