Kategori:  

Facebook sayfamızı beğenerek bize destek verebilir, sorularınızın daha hızlı cevaplamasını sağlayabilirsiniz.Merhabalar, yeni ev aldim eski sahipleri kapiya zarar veridgi icin kapimi degistirdim. Tum apartman tek tip iken benimki farkli model ve renk oldu. Durumda bana zorluk cikarmaya haklari var mi ?
Sayın Keleş Daire dış kapıları, çerceveler KMK 4.madde gereği görünüş itibariyle binanın ortak alanlarıdır. Bu yerlerde kat malikleri kurulu kararı olmadan değişiklik yapılamaz.
15.11.2019 - Dilek ateş keleş
4 bloklu bi sitede bir ev aldım tadilat yaptığım evimin dış kapısını değiştirmek istediğimde yönetici izin vermedi böyle bir hakkı varmi
sayın Yıldız Daire dış kapıları, çerceveler KMK 4.madde gereği görünüş itibariyle binanın ortak alanlarıdır. Bu yerlerde kat malikleri kurulu kararı olmadan değişiklik yapılamaz.
13.11.2019 - Yeşim YILDIZ
Sayın e- yönetici Apartman Yönetim Planı binanın yenilenmek üzere yıkılması durumunda devam eder mi?
Sayın Talay Yeni bir proje ile yeni bina tesis edileceği için yönetim planı da değişmelidir..
11.11.2019 - Hakan Talay
Merhaba, 20+2 Dükkanı bulunan bir binada boş dükkanımız var ( petekleri takılı bile değil ) doğalgaz katılım bedeli olarak kazan açıldığı aylarda her ay yöneticiler tarafından ödeme isteniliyor. Asıl Sorum şu biz dükkan olarak ortak katılımdan ayrılığ bağımsız kombi bağlatabilir miyiz ? çünkü hiç bir şekilde kullanılmıyor ne ısı ne sıcak su ,
Sayın Özkan Binanızın mimari projesi ve tesisat projesi dışında bir değişiklik için KMK 19.made gereği kat maliklerinin beşte dördünün olurunu içeren bir karar almanız gerekmektir.Aksi halde KMK 20.madde gereği yararlanmasanız dahi bina giderlerine katılmanız gerekmektedir.
07.11.2019 - Mustafa Özkan
Binadaki merdiven aydinlatmasi fatura tutari aidattanmi odenir yoksa fatura geldiginde daire sakinlerinemi bolunu
Sayın Öztürk Genel uygulama bu giderin bina aidatlarından karşılanmasıdır. Ancak kat malikleri kurulunuz farklı bir paylaşım yöntemi belirlemişse buna uyulur.
06.11.2019 - Cem öztürk
binanın giriş katında oturuyorum evimiz soğuk olduğundan alt bölüme ısı yalıtımı istiyoruz bina olarak hakkımız varmı teşekkürler
Sayın Şanlı KMK 42.madde "Kat maliklerinden birinin isteği üzerine ısı yalıtımı, ısıtma sisteminin yakıt dönüşümü ve ısıtma sisteminin merkezi sistemden ferdi sisteme veya ferdi sistemden merkezi sisteme dönüştürülmesi, kat maliklerinin sayı ve arsa payı çoğunluğu ile verecekleri karar üzerine yapılır. Ancak toplam inşaat alanı ikibin metrekare ve üzeri olan binalarda merkezi ısıtma sisteminin ferdi ısıtma sistemine dönüştürülmesi, kat maliklerinin sayı ve arsa payı olarak oybirliği ile verecekleri karar üzerine yapılır. Bu konuda yapılacak ortak işlerin giderleri arsa payı oranına göre ödenir." karar alınması gerekir.
04.11.2019 - ufuk şanlı
Merhabalar, 36 dairelik binzmızda toplantı yapıldı ve 26 kişi katıldı, bir oylama konusu vardı ve 23 kişi evet dedi ilaveten , yoldaymış geliyormuş telefonda çoğunluk ne diyorsa bende ona evet diyorum demiş dediler ve kabul olarak oy hanesine eklediler, bu sırada 1 saatlik toplantının sonundaydık sonuçta o malik orada hiç olmadı, bu yasal mıdır? Yoldaymış oyu evetmiş demek ?
Sayın Mustafa Kay malikler kurulu toplantısı toplantya fiilen katılanlarla yapılır, bu kişi toplanyıda hazır bulunmadığna göre kararı imza edemez.
04.11.2019 - Mustafa k
5katlı apartmanın ikinci katında oturuyorum binamızda asansör Yok yönetici asansör yaptırmak istiyor. asansörün boşluğu var ama bu beni etkilemiyor çünkü 10 basamak sonra daireme giriyorum buna itiraz etsem maliyetten muaf olurmuyum
Sayın Bayraktar Bina mimari projenizde asansör varsa bu hususta yapılacak taklep le bağlısınız ve giderlere katılmanız gerekir. Şayet projede asansör yoksa bu durumda sadece yaptırmak isteyenlerin faydalanması şartı ile bu işi isteyenlerce gideri karşılanır.
03.11.2019 - Nurettin bayrakdar
Merhabalar 2 bloktan oluşan apartmanımız da A blok 10 daire B blok 5 daireden oluşmakta yan yana bitişik 2 blok 2 ayrı giriş kapısı 2 ayrı asansör var 2 blokta da asansör masrafı çıktı her asansör masrafı 15 bin tl tutuyor biz A blok olarak 1.500 tl topladığımızda 15 bin tl masrafımız çıkıyor B blok 5 daireden oluşuyor onlar 3.000 tl toplamalı mi 5 dairenden oluşan blok un masraf taki farkı bizim mi vermemiz gerekiyor
Sayın Eren Sorunuzun yantıı için site yönetim planınızı incelemelisiniz. Yönetim planınızı tapu müdürlüğünden temin edebilirsiniz.
03.11.2019 - İsmail eren
Toki ticaret merkezi içerisinden 1 dükkan satın aldım dükkanı kahvehane olarak kullanmak istiyorum trafiğin olmadığı kapalı bir alan ve ön cephem cam ve dışarıya masa sandalye atmak istiyorum kat mülkiyeti içerisindeki ortak alanımı metre kare olarak nasıl öğrenebilirim site yönetiminden yanıt alabilir miyim yardımcı olursanız çok sevinirim
Sayın Çınar Bağlı olduğunuz Belediyeden bina mimari projesini temin ederek ortak alanalr hakkında bilgi alabilrisiniz.
01.11.2019 - Emir Çınar