Kategori:  

Facebook sayfamızı beğenerek bize destek verebilir, sorularınızın daha hızlı cevaplamasını sağlayabilirsiniz.MERHABA BENİM SORUM ŞU. BİNADA MONTOLAMA KARARI ALDIK ÇOGUNLUK EVET DEDİ MONTOLAMA BAŞLADI VE BİTMEK ÜZRE TOPLAM TUTARI HER DAİREYE EŞİT BÖLDÜK ÇOGU ÜCRETİNİ ÖDEDİ VE ÖDEMEYE BAŞLADI KARARI KABÜL EDEN DAİRENİN BİRİSİ ŞİMDİ BENİM EVİM KÜÇÜK BEN AZ PARA ÖDEYECEM DİYOR MÜTAHİT DE NEDEN BAŞTA İTİRAZ ETMMEDİN PARALARIN ÇOGUNU TOPLADIM DEDİ VE DİGER DAİRELERDE BUNU KABÜL ETMİYOR BAŞTA TAMAM DEYİP İŞ BŞTİNCE PAZARLIK OLMAZ DİYORLAR SİZCE NE YAPILMASI GEREKLİ.
Sayın Alkan KMK 42.madde "Kat maliklerinden birinin isteği üzerine ısı yalıtımı, ısıtma sisteminin yakıt dönüşümü ve ısıtma sisteminin merkezi sistemden ferdi sisteme veya ferdi sistemden merkezi sisteme dönüştürülmesi, kat maliklerinin sayı ve arsa payı çoğunluğu ile verecekleri karar üzerine yapılır. Ancak toplam inşaat alanı ikibin metrekare ve üzeri olan binalarda merkezi ısıtma sisteminin ferdi ısıtma sistemine dönüştürülmesi, kat maliklerinin sayı ve arsa payı olarak oybirliği ile verecekleri karar üzerine yapılır. Bu konuda yapılacak ortak işlerin giderleri arsa payı oranına göre ödenir." gereği paylaşımı arsa payı oranında yapmanız gerekmektedir.
03.01.2019 - Hasan alkan
bina yöneticisi kafasına gore asansör kapattı ne yapmalıyım
Sayın Kurgun KMK 35.madde "...Anagayrimenkulde bulunan asansörlerin güvenli bir şekilde işletilmesinin sağlanması amacıyla aylık bakımları ile yıllık kontrollerinin ilgili teknik düzenlemelere uygun şekilde yaptırılması ve bu işlemlere ilişkin ücretlerin ödenmesi." kapsamımd sıkıntılı asansör için kapatma uygulanmış ise tamirat için gereğinin yapılmasını istemelisiniz. Keyfi bir karar ise kat maliklri kurulu toplanarak konuyu değerledirmelisiniz.
02.01.2019 - Hakan Kurgun
Apartman Bahçesini kendi başıma arsa payı oranında bölebilirmiyim
Syın Kabul KMK 19.madde gereği "Kat maliklerinden biri, bütün kat maliklerinin beşte dördünün yazılı rızası olmadıkça anagayrimenkulün ortak yerlerinde inşaat, onarım ve tesisler, değişik renkte dış badana veya boya yaptıramaz." tek başınıza böyle bir karar alamazsınız.
02.01.2019 - Mehmet Kabul
Oturtuğum mesken 4 katlı apartman dairesi olup 3.Katta otumaktayım alt kat meskende oturan olmadığından dolayı 1.kat ile 3 katta oturanların ısınma proplemi yaşamaktadır.Bu sebeble bir yönetmelikle belirlenmiş bir sistem varmıdır .Kalörifer yakmayan mesken sahibinin diğerlerine karşı sorumluluğu varmıdır.
Sayın Kırçıloğlu Belediyelerce mekezi sistemli binalarda ihtar ve cezai işlem verilecek konular aşağıdadır. "- Dış ortam sıcaklığının 15 derecenin altına düştüğü günlerde kalorifer yaktırmayanlara, - Dış ortam sıcaklığı 15 derecenin üzerinde olduğu günlerde kalorifer yakanlara, - Kalorifer dairesinde bulunan kalorifer kazanının alev duman boruları ile umumi bacanın periyodik bakımını yaptırmayan ve kirli bulunduranlara, - Teftiş Defteri olmayan veya ibraz etmeyenlere, - Kalorifer kazanının yakılması ve söndürülmesinde sorumlu bulundurmayan, ayrıca ateşçi belgesiz işçi çalıştıran, ateşçi belgesini ibraz edemeyen ve iş kıyafetini giymeyenlere, - Kalorifer kazan dairesinde yangınla ilgili gerekli malzeme bulundurmayanlara ve periyodik bakımını yaptırmayanlara, - Kaloriferlerini usulüne uygun yakmayarak kirli duman çıkaranlara, - Kalorifer kazan dairesinde ecza dolabı bulundurmayanlara, - Kazan dairesini depo olarak kullananlara, - Bacalarına kurum tutucu taktırmayanlara." Kombili binalar için ise bir yaptıım yoktur.
02.01.2019 - Erhan KIRÇILOĞLU
Merhaba 17 daireli bir apartmanda oturuyorum şuan herkes kombi sisteminde yakıt tüketiyor fakat gecekondu misali sadece bulundukları odayı yakıyorlar alttaki yada üstteki tüm evinde yakıt yaktığı için ısıtamıyor merkezi siteme geçiş yapmak istesek prosedür nasıldır birde eminim tek oda yakanların itirazı olacak bu ne kadar önem teşkil eder .. Bilgi için şimdiden teşekkürler...
Sayın Hacer KMK 42.madde "Kat maliklerinden birinin isteği üzerine ısı yalıtımı, ısıtma sisteminin yakıt dönüşümü ve ısıtma sisteminin merkezi sistemden ferdi sisteme veya ferdi sistemden merkezi sisteme dönüştürülmesi, kat maliklerinin sayı ve arsa payı çoğunluğu ile verecekleri karar üzerine yapılır. Ancak toplam inşaat alanı ikibin metrekare ve üzeri olan binalarda merkezi ısıtma sisteminin ferdi ısıtma sistemine dönüştürülmesi, kat maliklerinin sayı ve arsa payı olarak oybirliği ile verecekleri karar üzerine yapılır. Bu konuda yapılacak ortak işlerin giderleri arsa payı oranına göre ödenir. Merkezi ısıtma sistemlerinde ısınma giderlerinin paylaştırılmasına ilişkin usûl ve esaslar Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından yürürlüğe konulacak yönetmelikle düzenlenir." gereği öncelikle belediyeden binanıza ait ilnşaat alanını tespit etmelisiniz.
01.01.2019 - Hacer
Apartmanın arızalı ana elektrik şarteli apartman sakini tarafından kaldırıldı ve benim elektronik cihazlarım bozuldu. Bemde aidat vermeyip tamir yaptıracağımı söyledim. Ama yönetici dava açmamı öyle paramı alacağımı söyledi. Ne yapmalıyım
Sayın Türkmen Yaşadığınız olay aidat ödememenin gerelçesi olmaz. Doğan zararınızı tespit ettirip bu olaya neden olan kişiye karşı yasal süreç başlatmalısınız.
01.01.2019 - altan türkmen
Merhabalar, 500 daireli bi sitden daire aldim. Evin icine oturdum yalniz site tam bitmesi. Bizden su anda yonetim daire basina 120 tl istiyor ve bununla abonelik guvenlik elbise parasi ve yonetim Mobilya paralariymis. Bu sitelerde abonelik ( su + elektrik + dogalgaz ) ilk acilim parasini kim verir. Bize kimse bilgi vermedi bu durum icin ev alirken.
Sayın Bey Bu hususlar müteahht ile yapılan satış sözleşmesi içinde düzenlenebilir. Aksi halde kat maliki olarak konu hakkında kat malikleri kurulu kararı alarak uygulama hakkınız bulunmaktadır.
01.01.2019 - serhat bey
Merhabalar, ben 3 katlı binanın 2. Katında oturmaktayım yaklaşık 11 yıldır oturuyorum ev sahibiyim. Geçen gün evimin küçük odasındaki peteğe giden d. Gaz borusu betonun altında bulunan ek yerinden patlamış doğal olarak alt komşu fark edene kadar haberimiz olmadı. Sonuç olarak alt komşumuzun mutfak ve koridor duvarları ve tavanı zarar gördü ayrıca mutfak dolapları kabardı. Benim ise kaçak olan odanın parkesi. Ben şimdi kendi zararımı ve alt komşumun zararını Site yönetiminden talep edebilirmiyim böyle bir hakkım var mı,?Evim sigortalı değil maalesef. 48 haneli bir sitede oturmaktayım. Bilgilendirirseniz sevinirim Saygılar...
Sayın Aydın Doğan zarar ortak tesisattan kaynaklanan bir durum ise bunu tespit etmek şartı ile tazmin isteyebilirsiniz. Ancak klişisel kullanım ve ihmalden kaynaklanan bir hatanız varsa zarar sizin üstünüzde kalacaktır.
31.12.2018 - ALPER AYDIN
Sayın ilgiliye, 3 Bloklu olan sitemizde ortak kullanmak amacıyla sadece su kesintiilerinde kullanmak üzere yaptıtrılan su deposu C blokta bulunmakta olup, bu bloğun yöneticisi nin kilitli bir yerinde olmakla beraber buranın anahtarı sadece kendisinde bulunuyor ve yedek anahtarı kimseye vermiyor.geçenlerde su kesildi hidroforu açmasını söyledik açmam sizlerin bana 5.000.00 TL.sı su parası borcunuz var dedi hidroforu açmadık. Bu durumun yasal işlemleri ve haklar nasıl olmalıdır. Bu konuda kanuni yaptırımlar nedir. Saygılarmla
Sayın Ertuğ Sitenize ait ortak yer ve tesisler tüm site maliklerinin müşterek mülküdür, keyfi yaptıımlar uygulanamaz. Yönetim kurulunuz yada kat malikleri kurulunuz konu hakkıdna karar alma hakkına sahiptir. Aksi halde dava hakkınız bulunmaktadır.
31.12.2018 - ERTUĞ
Apartmanımızın 1. Katına kuaför açıldı bizden muvafakatname için imza toplandı bizde verdik. Ama şimdi müziğin sesini çok fazla açtıkları için bu durumdan şikayetçiyiz. Uyardığımız zaman imza verdiniz bşzi çekmek zorundasınız diyorkar. İmzayı nasıl geri çekebiliriz.
Sayın Tıutar Kat malikleri kurulu olarak toplanmalı ve konu hakkında gerekçelendirerek karar almalısınız.
31.12.2018 - Şevval tutar