Kategori:  

Facebook sayfamızı beğenerek bize destek verebilir, sorularınızın daha hızlı cevaplamasını sağlayabilirsiniz.Slm.Benim bir yazlık sitede 12 katlı bir Apartmanda 8.katında köşe dairem var,Benim Ana kapı var birde iortak alanda kimseyi rahatsız etmiyecek şekilde kinci bir demir kapım var.bu kap tahminenı 24 sene önce takılmıştır bu güne kadar kimse rahatsız olmadı,kimsede şikayetçi olmadı. Ben bu ortak alandaki kapı için imar Barış affından faydalanabilirmiyim.
Sayın Açık Mimari projeye aykırı ekleme ve tadilatlar için bu yasadan yararlanmaınz mümkundür, ancak detaylar ve mali külfeti için yetkli birimlerden bilgi almanızı öneririz.
19.09.2018 - Nihat Açık
Merhaba,bir kac ay once haberlerde giris katta oturan sakinlerin asansor giderlerine artık katilmak zorunda olmadığına dair bi haber dinlemistim.size sorum ben giris katta oturuyorum ve apartmanin asansor tamir giderine katilmak istemiyorum bu konuda beni bilgilendirirmisiniz.teşekurler.
Sayın Kockaya Kat Mülkiyeti Kanunu 20.madde düzenlemesine göre, ''Kat maliklerinden her biri aralarında başka türlü anlaşma olmadıkça : a) Kapıcı, kaloriferci, bahçıvan ve bekçi giderlerine ve bunlar için toplanacak avansa eşit olarak b) Anagayrimenkulün sigorta primlerine ve bütün ortak yerlerin bakım,koruma,güçlendirme ve onarım giderleri ile yönetici aylığı gibi diğer giderlere ve ortak tesislerin işletme giderlerine ve giderler için toplanacak avansa kendi arsa payı oranında Katılmakla yükümlüdür. c) Kat malikleri ortak yer veya tesisler üzerinde kullanma hakkından vazgeçmek veya kendi bağımsız bölümünün durumu dolayısıyla bunlardan faydalanmaya lüzum ve ihtiyaç bulunmadığını ileri sürmek suretiyle bu gider ve avans payını ödemekten kaçınamaz. Gider veya avans payını ödemeyen kat maliki hakkında, diğer kat maliklerinden her biri veya yönetici tarafından yönetim planına, bu Kanuna ve genel hükümlere göre dava açılabilir, icra takibi yapılabilir. Gider ve avans payının tamamını ödemeyen kat maliki ödemede geciktiği günler için aylık yüzde beş hesabıyla gecikme tazminatı ödemekle yükümlüdür.'' Giriş ve Zemin katların yada Dükkan sahiplerini asansör ve otomat,su gideri gibi bazı giderlerden muaf tutulmaları yasal olarak mümkün ise de bu hususta yönetim planında düzenleme olup olmadığına yada kat malikleri kurulunca alınmış bir karar olup olmadığına bakmanız ve ona göre talepte bulunmanız gerekmektedir.Bu yönde farklı bir düzenleme yada alınmış bir karar yoksa yukarıdaki yasa maddesi gereği tüm bağımsız bölüm malikleri tüm bina giderlerine katılmak durumundadır. hukuki dayanak taşımayan haberlere itibar etmemek gerek,bina Yönetim planınızı incelemeniz sorununuza yanıt olacaktır.
17.09.2018 - Yasemin kockaya
Merhaba iyi günler bizim apartmanda 20 daire ve çeşitli büyüklüklerde 6 dükkan var ve kazan dairesi ortak ve kışın kömür ile ısınılıyor.Bizim kışın alınması gereken kömür miktarları ile konuştuğumuz konu için bazı dükkan sahipleri üst katı yakmayacam boruları kapatacağım büyüklük aynı olsa da daireler ile eşit vermem diyor ,birisi ben sabah saatlerinde çalışıyorum akşam kapatıyorum eşit olması adil olmaz diyor,birisi de apartmanın hemen yanında ve altında ve üstünde daire yok 3 katlı ve bodrum ve üst katı yakmayacağım ona göre kömür alayım diyor.Acaba bu durumla alakalı apartmanlar için yakıt yönetimi ile ilgili yönetmelik var mıdır sizler böyle sorunlar olduğunda nasıl çözersiniz,bizlere nasıl öneriniz olur?
Sayın Öztürk Kat Mülkiyeti Kanunu 20.madde düzenlemesine göre, ''Kat maliklerinden her biri aralarında başka türlü anlaşma olmadıkça : a) Kapıcı, kaloriferci, bahçıvan ve bekçi giderlerine ve bunlar için toplanacak avansa eşit olarak b) Anagayrimenkulün sigorta primlerine ve bütün ortak yerlerin bakım,koruma,güçlendirme ve onarım giderleri ile yönetici aylığı gibi diğer giderlere ve ortak tesislerin işletme giderlerine ve giderler için toplanacak avansa kendi arsa payı oranında Katılmakla yükümlüdür. c) Kat malikleri ortak yer veya tesisler üzerinde kullanma hakkından vazgeçmek veya kendi bağımsız bölümünün durumu dolayısıyla bunlardan faydalanmaya lüzum ve ihtiyaç bulunmadığını ileri sürmek suretiyle bu gider ve avans payını ödemekten kaçınamaz. Gider veya avans payını ödemeyen kat maliki hakkında, diğer kat maliklerinden her biri veya yönetici tarafından yönetim planına, bu Kanuna ve genel hükümlere göre dava açılabilir, icra takibi yapılabilir. Gider ve avans payının tamamını ödemeyen kat maliki ödemede geciktiği günler için aylık yüzde beş hesabıyla gecikme tazminatı ödemekle yükümlüdür.'' Giriş ve Zemin katların yada Dükkan sahiplerini asansör ve otomat,su gideri gibi bazı giderlerden muaf tutulmaları yasal olarak mümkün ise de bu hususta yönetim planında düzenleme olup olmadığına yada kat malikleri kurulunca alınmış bir karar olup olmadığına bakmanız ve ona göre talepte bulunmanız gerekmektedir. Bu yönde farklı bir düzenleme yada alınmış bir karar yoksa yukarıdaki yasa maddesi gereği tüm bağımsız bölüm malikleri tüm bina giderlerine katılmak durumundadır.Petek kapatmak, kullanmamak gibi nedenler aidat ödeme yükümlülüğünü ortadan kaldırmaz.
17.09.2018 - GÖKHAN ÖZTÜRK
Isınma bedeli yönetime mi yoksa blok görevlisine mi aittir
Sayın Salim Yapılan iş sözleşmesi ile kararlaştırıklması gereken yada kat malikleri kurulu kararı ile belirlenecek bir husustur.
17.09.2018 - Salim
Muhite göre aidat yüksektir.Yani çevre komşu binaların aidatı aylık 15/25 TL arasında iken bizim bina yöneticisi aylık aidat 40 TL talep etmektedir bu binaya 5 ay önce taşındık aidatı diğer komşu binaların aidatı gibi 20 TL ödemek istediğimde kabul etmiyor.dis kapı İtalyan miş bakımı pahaliymis ara koridor kiracı değişimi yapıldığı zaman boya badana falan gideri varmış ne yapmalıyım teşekkür ederim saygılarımla
Sayın Karaduman Bu konudaki talepleriniz yönetimi ilgilendirmez, aidat ödeme yükümünüz bulunmaktadır. Konuyu ev sahibiiz ile çözmelisiniz.
16.09.2018 - Mehmet karaduman
iki ayrı binada yöneticilik yapılabilir mi?
Sayın Nacar Bu konuda yasal bir engel yolktur. Birden fazla binada yöneticilik yapılabilir.
16.09.2018 - mustafa nacar
merhaba, apartmanımız 20 hane ve 2 dükkandan oluşmaktadır. kapıcımızın kıdem tazminatı öderken tüm kat malikleri dükkanlar dahil eşit oranda mı ödeme yapmalıyız yoksa dükkanların kapıcıdan çöp-temizlik v.b. hizmetleri almadığını iddia ederek ödeme yapmama ayrıcalığı bulunmakta mıdır? saygılarımı sunar - teşekkür ederim
Sayın Ceylan Kat Mülkiyeti Kanunu 20.madde düzenlemesine göre, ''Kat maliklerinden her biri aralarında başka türlü anlaşma olmadıkça : a) Kapıcı, kaloriferci, bahçıvan ve bekçi giderlerine ve bunlar için toplanacak avansa eşit olarak b) Anagayrimenkulün sigorta primlerine ve bütün ortak yerlerin bakım,koruma,güçlendirme ve onarım giderleri ile yönetici aylığı gibi diğer giderlere ve ortak tesislerin işletme giderlerine ve giderler için toplanacak avansa kendi arsa payı oranında Katılmakla yükümlüdür. c) Kat malikleri ortak yer veya tesisler üzerinde kullanma hakkından vazgeçmek veya kendi bağımsız bölümünün durumu dolayısıyla bunlardan faydalanmaya lüzum ve ihtiyaç bulunmadığını ileri sürmek suretiyle bu gider ve avans payını ödemekten kaçınamaz. Gider veya avans payını ödemeyen kat maliki hakkında, diğer kat maliklerinden her biri veya yönetici tarafından yönetim planına, bu Kanuna ve genel hükümlere göre dava açılabilir, icra takibi yapılabilir. Gider ve avans payının tamamını ödemeyen kat maliki ödemede geciktiği günler için aylık yüzde beş hesabıyla gecikme tazminatı ödemekle yükümlüdür.'' Giriş ve Zemin katların yada Dükkan sahiplerini asansör ve otomat,su gideri gibi bazı giderlerden muaf tutulmaları yasal olarak mümkün ise de bu hususta yönetim planında düzenleme olup olmadığına yada kat malikleri kurulunca alınmış bir karar olup olmadığına bakmanız ve ona göre talepte bulunmanız gerekmektedir.Bu yönde farklı bir düzenleme yada alınmış bir karar yoksa yukarıdaki yasa maddesi gereği tüm bağımsız bölüm malikleri tüm bina giderlerine katılmak durumundadır.
16.09.2018 - erhan ceylan
Apartman imizda 10 daire var ve genelde herkesin bir arabası var her aracin kendine ait bir otopark olmasi gerekirmi yada herkes aracı kafasına göre başka otoparka birakabilirmi teşekkürler şimdiden
Sayın Aksu Ortak alanların kullanımı husuusnda yönetim planınız ve kat malikleri kurulu kararlarınız esas alınmalıdır.Konu hakkında düzenleme yoksa kat malikler kurulu olarak bir düzenleme yapılabilir.
14.09.2018 - İsmet aksu
Merhaba 1 ay önce ev kiralamak için internetten ilan bakıyordum.Bir ev beğendim ve tutmaya karar verdim.İlan sitesinde baktığımda “sahibinden” ibaresini gördüm.Ev sahibiyle iletişime geçtim ve anlaştık.Ev sahibi ikinci kere aradıgında satış ofisiyle anlaşmasında evi emlakcı para ödenmeden kiralayamacagını söyledi. Yani yönetmelikte “Evin kiralamasında,Kiracının satış ofisine emlakcı parası niteliğinde para ödememi gerektiğini söyledi. Bende evi begendigim icin emlakcı parası olarak kira bedelinin yarısı olan 500 tl yi satış ofisine ödedim.Ev sahibi ve evi aldığı şahıslar arasında böyle bir madde mümkün müdür?Yoksa satıs ofisi para almak amacıyla hareket edip böyle bir yönetmelik maddesi var diyip dolandırmak amacıyla hareket etmiş olabilir mi?
Sayın Özer Sitemizde Kat Mülkiyeti Hukuku ile ilgili sorular yanıtlanmaktadır.
14.09.2018 - Omer Ozer
Merhaba apartman kapıcı maaşını ortak olarak ödüyoruz..bu kapıcıyı işten çıkarsak tazminatı ortakmi ödeyelim yoksa arsa payına göremi odeyelim
Sayın Uslu KMK 20.madde gereği bina yönetim planınızda fakrlı bir usul yoksa kapıcı giderleri tazminatta dahil eşit ödenir.
14.09.2018 - Zeynep uslu