Kategori:  

Facebook sayfamızı beğenerek bize destek verebilir, sorularınızın daha hızlı cevaplamasını sağlayabilirsiniz.Merhabalar sayın avukatım..kapıcının vazifeleri arasında benim şikayetimi yöneticiye iletmek var mı?
Sayın Kaya Apartman görevlisi kat malikleri kurulu kararları çerçevesinde endisi ile yapılan iş sözleşmesi gereği hizmet ifa eder. Malik ve saknlerin şikayet ve taleplerini yöneticiye bizzat iletmeles esastır.
24.06.2018 - zülal kaya
Sayın avukatım, merhaba. Ben 5. kat dairede oturuyorum. Üç senedir çatım akıyor, ayrıca yatak odamın üzerinde kömürlü apartmanımızın su deposu bulunuyor. Kışın çok ses yaptığı için uyuyamıyorum. Bu iki sorunumu hukuk yoluyla nasıl gideririm. Mahkemeye versen su deposu yatak odamdan kalkar mı. Akan çatım onarılmadığı için haklarımı nasıl ararım. Yöneticiyle bana şikayetlerini söylediğim zaman hakaret etti. Tazminat istesem kazanır mıyım.?
Sayın Kaya KMK 19.madde "Kat maliklerinden biri, bütün kat maliklerinin beşte dördünün yazılı rızası olmadıkça anagayrimenkulün ortak yerlerinde inşaat, onarım ve tesisler, değişik renkte dış badana veya boya yaptıramaz. Ancak, ortak yer ve tesislerdeki bir bozukluğun anayapıya veya bağımsız bir bölüme veya bölümlere zarar verdiğinin ve acilen onarılması gerektiğinin veya anayapının güçlendirilmesinin zorunlu olduğunun mahkemece tespit edilmiş olması halinde, bu onarım ve güçlendirmenin projesine ve tekniğine uygun biçimde yapılması konusunda kat maliklerinin rızası aranmaz." gereği sulh hukuk mahkemesine başvurma hakkınız bulunmaktadır.
24.06.2018 - zülal kaya
Merhaba yöneticimiz onay almadan salıncaklar kaldırmış bu durumda ne yapabiliriz kendisi ile konuşmak istediğimizde diğer komşumuzla böyle karar verdiklerini ters bir şekilde söyledi nereye başvurmalıyız. Saygılarımla
Ssayın Altınel KMK 19.madde "Kat maliklerinden biri, bütün kat maliklerinin beşte dördünün yazılı rızası olmadıkça anagayrimenkulün ortak yerlerinde inşaat, onarım ve tesisler, değişik renkte dış badana veya boya yaptıramaz. Ancak, ortak yer ve tesislerdeki bir bozukluğun anayapıya veya bağımsız bir bölüme veya bölümlere zarar verdiğinin ve acilen onarılması gerektiğinin veya anayapının güçlendirilmesinin zorunlu olduğunun mahkemece tespit edilmiş olması halinde, bu onarım ve güçlendirmenin projesine ve tekniğine uygun biçimde yapılması konusunda kat maliklerinin rızası aranmaz." gereği mimari projede yer alan tesisler karar alınmadan değiştirilemez. Sulh Hukuk mahkemesine başvurma hakkınız bulunmaktadır.
23.06.2018 - Hümeyra altinel
İmar barışı ile ilgili sorum şu.5 daire 3 düjan bulunan apartmanda daire sahibiyim.binada iskan yok yapı ruhsatı tarihi geçmiş.ben yalınız başıma kendi dairem için başvuru yapabilirmiyim.
Sayın Çakır Çevre ve Şehircilik Bakanlığına başvurarak detaylı bilgi almanızı öneririz.
13.06.2018 - Ahmet çakır
3kat izini veriliyordu 3kat yaptim resmi olarak,daha sonra çatı katı yaptım imar barışın a girermi?
Sayın Yumurtacı Sitemizde Kat mülkiyeti hukuku ile ilgili sorular yanıtlanmakta olup Çevre ve Şehirilik Bakanlığına başvurarak bilgi almanızı öneririz.
13.06.2018 - Hüseyin Yumurtacı
Merhabalar, 14 daireli bir apartmanın yöneticisiyim. Benden önceki yönetici, 10 sene önce kapıcı dairesine garibanın birini acıyarak almış ve ikamet etmesini sağlamış.Bununla ilgili herhangi bir kurul kararı da almamış. Kapıcı dairesinde oturan kişi ne kapıcı sıfatıyla çalışmıştır ne de kira bedeli ödemiştir. Bu kişiyle yönetim arasında herhangi bir hizmet ya da kira sözleşmesi de bulunmamaktadır. Kapıcı dairesinde oturan bu kişiyi nasıl tahliye ettirebiliriz? Acil cevaplarsanız sevinirim
Sayın Bayraktar KMK 45.madde gereği bina ortak alanları tüm maliklerin OYBİRLİĞİ ile kiralanabilir. Bu yönde karar yoksa tahliyeyi sağlamak üzere önce ihtar çekmeli sonrsında sulh hukuk mahkemesinde dava açmalısınız.Bu davayı yönetici sıfatı ile açmak için kat malikleri kurulunuzdan yetki almalısınız.
12.06.2018 - ela bayraktar
MERHABA.3 seferdir soruyorum lütfen cevap verin... Apartmanımızda ilk kattaki 2 ters dubleks daire var sadece bu iki dairenin zemin altında kalan katlarının kanalizasyon sistemi apartmanın genel sisteminden bağımsız. Burada meydana gelen bir arıza tüm apartmanı ilgilendirir mi.masraflara ortak olmamız gerekirmi
Sayın Yılmaz Binanızın onaylı tesiat projesinde yer alan tüm sistem ortak sistemdir ve tamir bakım ve onarımı tüm malikleri ilglendiririr.
12.06.2018 - Tuğrul Yılmaz
32 daireli 4 ayrı bloktan oluşan bir sitede yaşıyorum. Site içerisinde bulunan yeşil alanda çocuklar top oynuyorlar. Bu alanda top oynanmasını önlemek için site yönetimi bu alanı ağaçlandırmak ve çiçeklendirmek istiyor. Bunu yapmaya yetkileri var mıdır? Ayrıca bu düzenlemenin yapılabilmesi için kat maliklerinden onay alınması gerekir mi? Gerekirse oy çokluğumu yoksa 5/4 kuralı mı geçerlidir? Teşekkürler.
Sayın Çallıoğlu Sitenizin mimari ve peyzaj projelerini incelemelisiniz, bu projelere aykırı değişiklikler için KMK 19.madde gereği 5/4 oy gerekir.
11.06.2018 - Çağdaş Çallıoğlu
Daha onceki yolda alınan bir karar aksi bir durum olmadığı müddetçe ileriki yıllarda da geçerli olurmu
Sayın Doğuyılsdız Kat malikleri kurulu kararları aksine bir karar alınmadıkça yada mahkeme kararı ile iptal edilmedikçe geçeridir.
11.06.2018 - Ismail Doguyildiz
İyi günler kolay gelsin 2 blok tan 6 1 blok 6 1blok olusan toplam 12 daire bulunan biyerde oturmaktayim bizim daire zemit katta bulunmakta ve ust dairelerle ayni sekil 150 m2 dir yalniz tapusu yoktur kapici dairesi gozuktugu icin son yasa degisikligiylede 12 daire ye kapici dairesi zorunlulugu kalkmistir noterde tum kat malikleri imzasiyla satisi gerceklesti 10 yil once bu imar barisiyla bu tum kat maliklerinin izniyle burayi bagimsiz bolume cevirip tapu cikartabilirmiyiz
Sayın Turhan Konu hakkında Çevre ve Şehircilik Bakanlığından bilgi almalısınız.
11.06.2018 - Ferhat turhan