Kategori:  

Facebook sayfamızı beğenerek bize destek verebilir, sorularınızın daha hızlı cevaplamasını sağlayabilirsiniz.Merhabalar, site yöneticileri spor salonu, yüzme havuzu gibi ortak kullanım alanlarının gün ve saatlerini belirlerken ne kadar kısıtlamaya gidebilirler? Örneğin cumartesi ve pazar günleri saat 09.00-15:00 bayan - 16:00-22.00 bay kısıtlamasına gidip hafta içi tamamen kapalı tutabilir mi? konu hakkında bilgi verebilirseniz sevinirim. saygılarımla...
Sayın Cengiz Konu hakkında öncelikle site yönetim planınızı imncelemelisiniz. Kat Mülkiyeti kanunu ortak alan ve tesislerin kullanımı hususunu yönetim planı düzenlemelerine ve kat malikleri kurulu kararlarına bırakmıştır.
30.11.2018 - TANZER CENGİZ
Sayın ilgili, Didim'de bir sitede dairem var. Sitenin ortak alanı diye bildiğimiz yere müteahhit restoran yaptırmış. Bunu kiraya veriyor ve kira parasını kendisi alıyor. Biz bu restoranın yerinin ortak alan olduğunu nasıl kanıtlayabiliriz? Kat maliki olarak imar planını nereden alabiliriz? Bu restoran için ecrimisil davası açabilir miyiz? İlginiz için şimdiden teşekkürler.
Sayın Kuzu Belediyeden temin edeceğiniz mimari proje ile ortak alanlarını belirleyebilirsinz. İlgili kişiye ihtarname göndermeli ve ecrimsil talebinde bulunmalısınız. Bir avukattan yardım almanızı öneririz.
30.11.2018 - türkan kuzu
18 daire ve 2 dükkan dan oluşan apartmanda yoneticiyim bina ile ilgili kararlar alınırken yönetici olarak benim oy hakkım varmidir yönetici oy kullanabilirmi teşekkür ederim
Sayın Doğan Binada mülk sahibi iseniz ou hakkıız vardır.Ancak kendinizi ilgilendiren konularda oylamaya katılamazsınız.KMK 31.madde "...Alınacak karar doğrudan doğruya kendini ilgilendiren kat maliki görüşmelerde hazır bulunabilir, fakat oya katılamaz."
29.11.2018 - Adnan doğan
Merhaba dairemde doğalgaz su tesisatının tamiri için binadaki suyun boşaltılması gerekiyor. 32 dairelik binada yönetici su boşaltım ücreti olarak 800 tl para istiyor. 800 tl lik su gideri nasıl olur.
Sayın Yılmaz Sistemden boşaltılacak ve tekrar basılacak su miktarınıı esas alarak uzlaşma yolunu seçmelisiniz.
29.11.2018 - AYHAN YILMAZ
6 blok 108 daireli sitede zemin katta oturmaktayız.8 ay öncesi mutfak gideri bu haftada başımıza gelen banyo ve tuvaletgiderlerinden tıkanma sonucunda taşma mevcut olmuştur.blok içinde koridorda 2 adet logar kuyusuda açılması gerektiğini gelen belediye ekibi bildirmiştir.Bu arada acilen teknik bir ekip çağrılarak akut çözüme ulaşılmıştır.Gelan teknik ekip 400 tl masraf belirlemiştir.Ayrıca blok içine 2 adet logar kuyusu açılması 4.000 tl ile önerilmiştir. 8 ay öncesinde gerçekleşen 4.800 tl masrafı 18 daireye 265 tl olarak beyan etmemize rağmen 4 dire haricinde kimse masraflara katılmamıştır. Blokyönetici Bu haftaki masrafın üstümüzdeki biz dahil 5 dairenin sorunu olduğunu bu sebeple masraflara katılmayacaklarını ayrıca üst dairelerle bizim muhattab olmamızı söylemiştir. Bizim size sorumuz bu sorunun muhattabı 5 dairemi -bloktaki 18 dariremi yoksa site yönetimi midir ?
Sayın Arıcı Site ortak alan ve tesisleri ile ilgili konularda muhatap site yönetimidir.Ödeme yapmayanlar hakkında malk olarak KMK 20.madde gereği sizin de takip yapma hakkınız bulunmaktadır.
29.11.2018 - METİN ARICI
Apartman sisteminde daire içinde banyoda boyler kulanimi apartman sakinlerinin iznine bağlimidir
Sayın Alpergin Bina tesisat projenizde yer almayan eklemeler KMK 19.madde gereği kat maliklerinin beşte dördünün kararı ile yapılabilir.
28.11.2018 - Muhyettin. Alpergin
Merhabalar Bir apartman yöneticisiyim dairelerden birinde kiracı oturuyor alt kata su kaçağı var ev sahibi kiracı yaptıracak o kullanıyor diyor kiracı ev sahibi diyor bizde demirbaş olduğunu ev sahibinin yaptırması gerektiğini söylüyoruz ama bir madde ile dayanak göstermemiz lazım kanun da yeri var mıdır. teşekkürler
Sayın Aydemi KMK 20.madde "Kat maliklerinden her biri aralarında başka türlü anlaşma olmadıkça: a) Kapıcı, kaloriferci, bahçıvan ve bekçi giderlerine ve bunlar için toplanacak avansa eşit olarak; b) Anagayrimenkulün sigorta primlerine ve bütün ortak yerlerin bakım, koruma, (Ek ibare: 14/11/2007-5711 S.K./9.mad.) güçlendirme ve onarım giderleri ile yönetici aylığı gibi diğer giderlere ve ortak tesislerin işletme giderlerine ve giderler için toplanacak avansa kendi arsa payı oranında; Katılmakla yükümlüdür. c) Kat malikleri ortak yer veya tesisler üzerindeki kullanma hakkından vazgeçmek veya kendi bağımsız bölümünün durumu dolayısıyla bunlardan faydalanmaya lüzum ve ihtiyaç bulunmadığını ileri sürmek suretiyle bu gider ve avans payını ödemekten kaçınamaz." 22.madde "Kat malikinin, 20 nci madde uyarınca payına düşecek gider ve avans borcundan ve gecikme tazminatından, bağımsız bölümlerin birinde kira akdine, oturma (sükna) hakkına veya başka bir sebebe dayanarak devamlı bir şekilde faydalananlar da müştereken ve müteselsilen sorumludur. Ancak, kiracının sorumluluğu ödemekle yükümlü olduğu kira, miktarı ile sınırlı olup, yaptığı ödeme kira borcundan düşülür." BU maddelere göre esas sorumluluk evsahibinindir. Kiracı bu borçlardan müteselsilen kiracı olduğu süre için sorumludur.Yasa bina giderleri için kiracı evsahibi ayrımı yapmamıştır.Yönetici tüm giderleri dilediğnden isteyebilir.Yargı kararları da bu yöndedir.
28.11.2018 - Kazım AYDEMİR
Iyi aksamlar A ve B bloktan olusan 20 dairelik bir apartmanda yoneticiyim. B blokta asansör var ve arizali. Tamirati icin B blok harici asansör olmayan A blokta masrafa ortakmıdır .yardiminiz için teşekkür ederim.
Sayın Şanslı Bina yönetim planınızı incelemelisiniz.Ortak tesis şeklinde ise tüm malikler katılmak durumundadır.
27.11.2018 - Ilhan şanslı
Merhaba.18 dairelik apartmanda kiracı olarak oturuyorum. Aparman Yöneticimiz Hiç bir toplantı daveti etmeden, Karar defterine 3 üye ile görüntülü zil sistemi kurulması kararını alıyor. Bu tür kararları 3 kişi alması yeterli mi? yoksa apartman da oturan kişilerin hepsi mi karar vermek zorunda?
Sayın İliş Kiracılar kat malikleri tarafından vekil edilmedikçe kat malikleri toplantılarına katılamaz. Adından da anlaşaılacağı üzere bina yönetim organı olan kat malikleri kurulu evsahiplerinden oluşur. Alınan kararlar ile ilgili itiraz ve dava açma hakkı esas olarak evsahibize aittir. Sizde itirazlarınızı evsahibinize iletmelisiniz.
27.11.2018 - Erkan İLİŞ
7 dairelik bir apt. da oturuyorum. özel bir yönetim firmasına apt.yönetimini verdik.doğalgaz bağlatılması ,güvenlik kamerası taktırılması ve bu tür işlerin yapılması hususunda karar alındı.fakat yönetici şirket bu işler daha tamamlanmadan daire başına düşen ödeme miktarlarını peşin istiyor.ödemeyenlere de icra takibi başlatacağını söylüyor. tamamlanmayan işler için icra takibi yapabilir mi
Sayın Ulus Karar gereği ödeme planı yapılmış ise planlanan işler başlamadan da avans niteliğinde ödemelerin toplanması mümkümdür. Alınan karar metninizi incelemelisiniz.
27.11.2018 - mehmet ulus