Kategori:  

Facebook sayfamızı beğenerek bize destek verebilir, sorularınızın daha hızlı cevaplamasını sağlayabilirsiniz.İYİ GÜNLER BİNAMIZ 55 DAİRELİK BİR APARMAN ..BİNAMIZ YÖNETİCİSİ KAT MALİKLERİNİN ONAYINI ALMADAN BİNA GİRİŞ KAPISINI KENDİ İSTEĞİNE GÖRE DEĞİŞTİRME YETKİSİ VAR MI.? ÜSTELİK KAPININ HER HANGİ BİR SORUNU YOK ..SAYGILAR..
Sayın Çetin Yönetiici KMK 35.madde kapsamında "Yöneticinin görevleri, yönetim plânında belirtilir; yönetim plânında aksine hüküm olmadıkça, yönetici aşağıdaki işleri görür: a) Kat malikleri kurulunca verilen kararların yerine getirilmesi; b) Anagayrimenkulün gayesine uygun olarak kullanılması, korunmasI bakımı ve onarımı için gereken tedbirlerin alınması; c) Anagayrimenkulün sigorta ettirilmesi d) Anagayrimenkulün genel yönetim işleriyle korunma, onarım, temizlik gibi bakım işleri ve asansör ve kalorifer, sıcak ve soğuk hava işletmesi ve sigorta için yönetim plânında gösterilen zamanda, eğer böyle bir zaman gösterilmemişse, her takvim yılının ilk ayı içinde, kat maliklerinden avans olarak münasip miktarda paranın toplanması ve bu avansın harcanıp bitmesi halinde, geri kalan işler için tekrar avans toplanması; e) Anagayrimenkulün yönetimiyle ilgili diğer bütün ödemelerin kabulü, yönetim dolayısiyle doğan borçların ödenmesi ve kat malikleri tarafından ayrıca yetkili kılınmışsa, bağımsız bölümlere ait kiraların toplanması; f) Anagayrimenkulün tümünü ilgilendiren tebligatın kabulü; g) Anagayrimenkulü ilgilendiren bir sürenin geçmesine veya bir hakkın kaybına meydan vermiyecek gerekli tedbirlerin alınması; h) Anagayrimenkulün korunması ve bakımı için kat maliklerinin yararına olan hususlarda gerekli tedbirlerin, onlar adına, alınması; i) Kat mülkiyetine ilişkin borç ve yükümlerini yerine getirmiyen kat maliklerine karşı dava ve icra takibi yapılması ve kanuni ipotek hakkının kat mülkiyeti kütüğüne tescil ettirilmesi; j) Topladığı paraları ve avansları yatırmak ve gerektiğinde almak üzere muteber bir bankada kendi adına ve fakat anagayrimenkulün yöneticisi sıfatı gösterilmek suretiyle, hesap açtırılması; k) Kat malikleri kurulunun toplantıya çağırılması. l) (Ek: 6645 - 4.4.2015 / m.82) Anagayrimenkulde bulunan asansörlerin güvenli bir şekilde işletilmesinin sağlanması amacıyla aylık bakımları ile yıllık kontrollerinin ilgili teknik düzenlemelere uygun şekilde yaptırılması ve bu işlemlere ilişkin ücretlerin ödenmesi. (Ek fıkra: 6645 - 4.4.2015 / m.82) Bu Kanunun 34 üncü maddesinde belirtilen şartları taşımasına rağmen yönetici ataması yapılmayan anagayrimenkulde, birinci fıkrada sayılan işlerin yaptırılmasından kat malikleri müştereken sorumludur."iş görür. Aksi bir durum olması halinde şikayet ve dava olmak üzere yasal haklarınızı kullanabilirsiniz.
17.03.2018 - HAMİYET ÇETİN
İyi günler benim sorum 9 bloktan oluşan bir sitede oturmaktayım altları dükkan ve site ticaret merkezi olarak gözüküyor dükkanlarda bayan kuaförü veteriner eczane sağlık ocağı yeterli olmadığı için 1ve2 nolu muayene yerini açtılar bu bizlere sorulmadan olabilirmi ve evimin altındaki dükkanı sanayiciler tutmuş depo olarak kullanacaklarmış site sakinleri bu konuda birşeyler yapa bilirmiyiz şahsım adına sanayicileri istemiyorum ne yapıla bilir teşekkürler
Sayın Özdemir KMK 24.madde "Anagayrimenkulün, kütükte mesken, iş veya ticaret yeri olarak gösterilen bağımsız bir bölümünde hastane, dispanser, klinik, poliklinik, ecza lâboratuvarı gibi müesseseler kurulamaz; kat maliklerinin buna aykırı sözleşmeleri hükümsüzdür; dispanser, klinik, poliklinik niteliğinde olmayan muayenehaneler bu hükmün dışındadır. Anagayrimenkulün, kütükte mesken olarak gösterilen bağımsız bir bölümünde sinema, tiyatro, kahvehane, gazino, pavyon, bar, kulüp, dans salonu ve emsali gibi eğlence ve toplantı yerleri ve fırın, lokanta, pastahane, süthane gibi gıda ve beslenme yerleri ve imalâthane, boyahane, basımevi, dükkân, galeri veçarşı gibi yerler, ancak kat malikleri kurulunun oybirliği ile vereceği kararla açılabilir. Bu karar yöneticinin veya kat maliklerinden birinin istemi üzerine bütün bağımsız bölümlerin kat mülkiyeti kütüğündeki sahifelerine şerh verilir."gereği sorıunuzu değerlendirmelisiniz.
17.03.2018 - Ümit özdemir
10 dairelik bir apartmanda oturuyorum 2013 yilinda bina bitmiş fakat hic yönetici secilmemis.bende tasindigimda kat maliki olarak toplanti ve yönetici secimi cagirisi icin bina girisine yazi astim 1.ve 2. Cagirida kimse gelmedi binada cati akmakta giris kapisi bozuk surekli acik binada temizlik yok insanlar apartmanda yasamayi bilmiyor ve kimse rahatsiz olmuyot yonetici secmek icin kimse gelmiyor ne yapmaliyiz
Sayın Can KMK 34.madde gereği"Kat malikleri, anagayrimenkulün yönetimini kendi aralarından veya dışardan seçecekleri bir kimseye veya üç kişilik bir kurula verebilirler; bu kimseye (Yönetici), kurula da (Yönetim kurulu) denir. Anagayrimenkulün sekiz veya daha fazla bağımsız bölümü varsa, yönetici atanması mecburidir."binanızda yönetici seilmesi zorunludur. Toplanarak bu sorunu çözemediğinize göre Sulh hukuk mahkemesinde dava açarak binanıza yönetici atanmasını istemelisiniz.
17.03.2018 - Umut Can
Merhaba, 20 daireli bir bloğun çift daireli olarak çatı katı bulunuyor ve bu dairelerde site yöneticisi ve oğlu oturmaktadır. Çatı katının üstü açık olan teras kısmı ortak kullanım olarak geçmekte ve burada bir işlem yapıldığında ortak gider olarak gösterilmektedir. Ancak bu terasa diğer kat maliklerinin geçişi çatı katında oturan kişilerin bağımsız bölümünden yani dairelerinin içinden sağlanabilmektedir. Böyle bir durumda bu terası kullanmamız imkansız hale gelmektedir. Bu durumda bu terası kullanamaz iken yönetici tüm kat maliklerinden terasın üzerinin kapatılması için para talep etmektedir. Ben kendisine uygun bir dille ödemeyeceğimi belirttim o da uygun bir dille icra yoluna gideceğini belirtti. Yöneticinin bunu yapması yasal mı? Değilse benim ne yapmam gerekir? Yardımlarınızı bekliyorum.
Sayın Tek Konu ile igili bina mimari projenizi incelemelisiniz. Şayet projede bu alan bina ortak alanı olarak kayıtlanmış ise kullanamasanız dahi giderlerine katılmanız gerekir.
17.03.2018 - Okan Tek
MERHABA BINANIN SIGINAGINI DUKKAN YAPMISLAR 20 SENE ONCEDEN SITEDE OTURAN BIRISI YONETIM O ZAMAN BISEY DEMEMIS SONRADAN SITEDEKI KISI BURAYI DEWRETMIS 5 YILDR BASKALIRI ISLETIYOR SITEDE OTRMADIGI HALDE AYRICA DUKKANDAN GELEN GELIRI SADECE DEWREDEN KISI ALIYOR SITEDE COGU KAPATILMASINI ISTIYOR SITEDE OTRAN BIR EW SAHIBI BIMERI ARASA SIGINAK OLARAK KULLNMAK ISTIYRZ DESE OLUR U SONUCU NE OLR TSKRLR
Sayın Zengin Sığınaklar KMK 4.madde gereği ortak alandır ve tüm maliklerin müşterek mülküdür . Bu alanlar kişisel amaçlarla kullanılamaz.Konu kat maliklerinin kararına bağlı bbir husus olup BİMER konuya müdahil olmaz.Yapılacak iş Sulh Hukuk mahkemesinde dava açmaktır.
16.03.2018 - tugay zengın
2,5 yıllık 202 dairelik bir site de oturuyorum yönetici kafasına yüklü birtakım harcamalar yapmakta 9 blok un bütün çatı izalasyonlarını baştan yapımına karar verdi herkes ödedi şimdi de su depolarını tamamıyla değiştirip krom nikel depo yapılacağını ve hemen aidatlara yansıtmış daha önceden bu işe giriştiği zaman çoğunluk istemedi sonrada projeye aykırı denildi yapmaktan vazgeçildi geçenlerde 10-12 saat su kesintisi oldu 3 gün sonra hemen su depoları değiştirilecek aidatlara hemen yansimiş .yönetimin karar defterinde alınan karara göre hareket etmesi gerekmiyor mu bu yönetimin kendi çiftliklerimiş gibi davranmalarını yasal olarak nasıl engel olabiliriz nereye başvurabiliriz bilgilendirirseniz çok sevineceğiz sygılar
Sayın İçli KMK 35.madde "Yöneticinin görevleri, yönetim plânında belirtilir; yönetim plânında aksine hüküm olmadıkça, yönetici aşağıdaki işleri görür: a) Kat malikleri kurulunca verilen kararların yerine getirilmesi; b) Anagayrimenkulün gayesine uygun olarak kullanılması, korunmasI bakımı ve onarımı için gereken tedbirlerin alınması; c) Anagayrimenkulün sigorta ettirilmesi d) Anagayrimenkulün genel yönetim işleriyle korunma, onarım, temizlik gibi bakım işleri ve asansör ve kalorifer, sıcak ve soğuk hava işletmesi ve sigorta için yönetim plânında gösterilen zamanda, eğer böyle bir zaman gösterilmemişse, her takvim yılının ilk ayı içinde, kat maliklerinden avans olarak münasip miktarda paranın toplanması ve bu avansın harcanıp bitmesi halinde, geri kalan işler için tekrar avans toplanması; e) Anagayrimenkulün yönetimiyle ilgili diğer bütün ödemelerin kabulü, yönetim dolayısiyle doğan borçların ödenmesi ve kat malikleri tarafından ayrıca yetkili kılınmışsa, bağımsız bölümlere ait kiraların toplanması; f) Anagayrimenkulün tümünü ilgilendiren tebligatın kabulü; g) Anagayrimenkulü ilgilendiren bir sürenin geçmesine veya bir hakkın kaybına meydan vermiyecek gerekli tedbirlerin alınması; h) Anagayrimenkulün korunması ve bakımı için kat maliklerinin yararına olan hususlarda gerekli tedbirlerin, onlar adına, alınması; i) Kat mülkiyetine ilişkin borç ve yükümlerini yerine getirmiyen kat maliklerine karşı dava ve icra takibi yapılması ve kanuni ipotek hakkının kat mülkiyeti kütüğüne tescil ettirilmesi; j) Topladığı paraları ve avansları yatırmak ve gerektiğinde almak üzere muteber bir bankada kendi adına ve fakat anagayrimenkulün yöneticisi sıfatı gösterilmek suretiyle, hesap açtırılması; k) Kat malikleri kurulunun toplantıya çağırılması. l) (Ek: 6645 - 4.4.2015 / m.82) Anagayrimenkulde bulunan asansörlerin güvenli bir şekilde işletilmesinin sağlanması amacıyla aylık bakımları ile yıllık kontrollerinin ilgili teknik düzenlemelere uygun şekilde yaptırılması ve bu işlemlere ilişkin ücretlerin ödenmesi. (Ek fıkra: 6645 - 4.4.2015 / m.82) Bu Kanunun 34 üncü maddesinde belirtilen şartları taşımasına rağmen yönetici ataması yapılmayan anagayrimenkulde, birinci fıkrada sayılan işlerin yaptırılmasından kat malikleri müştereken sorumludur."yöneicinin hak ve yetkilerini belirlemiştir. Bunun dışına çıkan yönetici hakkında kat malikleri kurulu olarak olağanüstü toplantı talep ederek hesap vermesini isteyebilr sonuç alamaz iseniz yasal süreç başlatabiirsiniz.
16.03.2018 - mekiye içli
merhaba ben 20 daireli bir binada oturmaktayım girişten başlayıp en üst kata kadar yürüyerek çıkıyorum asansör yok bu nedenle herkesin çıkarmış olduğu ayakkabıları görüyor ve kokularını çekmek zorunda kalıyoruz bunun için ne yapabilirim nereye baş vurmalıyım sözel ve yazılı olarak uyarı işe yaramadı lütfen yardım ediniz
Sayın Hava Bbağlı olduğunuz belediye ilgili birimlerine şikayette bulunabilir yada Sulh Hukuk mahkemesinde KMK 18.madde gereği dava açabilirsiniz.
16.03.2018 - hava
İyi akşamlar 13 daire ve 2. Dükkan olmak üzere bir apartmanda yoneticiyim. Apartman önünde cimlik alanımızın tekrardan ekilmesi ve bir oturma bankı yapılması için 13 daire ve iki dükkan olmak üzere 11 kişiden oy çokluğunu aldım. Kabul oluyormu yoksa herkesin oyumu gerekli. Ne yapmaliyim
Sayın Yiğit Aldığınız karar yapılacak işlem için yeterlidir.
16.03.2018 - Rıdvan yigit
tapusu üstüme kayıtlı dairemi suriyeli kiraya vermek istiyorum .kira sözleşmesi falan yaptım ancak apartman sakinleri istemiyor.sürekli bir engel çıkarıyolar.kiraya vermeme engel oluyorlar Karar defteri diye bir defter imzalamışlar kendi aralarında bunu öne sürüyolar .kiracının eve taşınmasına engel oluyorlar .benim kiraya vermem için yöneticiden uygunluk raporu almam lazımmış böle bişey varmı cevaplarsanız sevinirim saygılarımla
Sayın Mıstaç Bina yönetim planınızda belirlenen hususları dikkate almak dışında kira ilişkisi tesisinde mülkyet hakkınızın kullanımına engel olacak karar ve işlemler hukuki değildir.
15.03.2018 - ihsan mıstaç
İyi Çalışmalar Sitemiz 4 Bloktan oluşmaktadır Her Blok kendi başına yönetilmektedir. B-Blok Apartmanımızın altında bulunan boş darabasız dükkanlar var bu dükanlar çoklu hisedarlardan oluşmaktadır.ancak çevre sakinlerinin şikayeti üzerine Belediye tarafında uyarı yazısi gelidi bize 1 ay içerisinde kapatılmadığı taktirde ceza i yaptırım uygulanacak.durumu dükan sahiplerine iletildi ancak dükan sahipleri oralı olmadılar. bu durumda bina yönetimi olrak biz bu dükanlara kiraci bulup kiraya vere bilirmiyiz.
Sayın Ateş Bir kişinin mülkü olan yer ve şeyler hakkında o kişi hariç kimse tasarrufta bulunamaz. Yani kira veremezsiniz.Ancak gelen cezayı bu kişiden tahsil edebilirsiniz.
15.03.2018 - Fethullah ATEŞ