Kategori:  

Facebook sayfamızı beğenerek bize destek verebilir, sorularınızın daha hızlı cevaplamasını sağlayabilirsiniz.mrb, son katta oturuyorum çatı akıtıyor toplantıda gündeme getirdim sorunun giderilmesi şeklinde karar alındı kiremitlerin aktarıldığı söylendi ama akıntı başka yerlerde oluştu usta rüzgarla kiremitlerin yerinden kımıldadığını buralardan yağmur suyu geldiğini kesin çözüm için kiremitlerin altına membran serilmesi gerektiğini söyledi ama yönetim maliyetli olduğu için yapmadı ve kremitleri düzeltmeye devam ediyor tavan sıvası nda yeryer çatlaklar oluşmaya başladı bu durumda ne yapabilirim zararımı nasıl tazmin edebilirim bu konularda bilgi verebilirseniz sevinirim
Sayın Cengiz KMK 19.madde gereği "...Ancak, ortak yer ve tesislerdeki bir bozukluğun anayapıya veya bağımsız bir bölüme veya bölümlere zarar verdiğinin ve acilen onarılması gerektiğinin veya anayapının güçlendirilmesinin zorunlu olduğunun mahkemece tespit edilmiş olması halinde, bu onarım ve güçlendirmenin projesine ve tekniğine uygun biçimde yapılması konusunda kat maliklerinin rızası aranmaz." yasal yollara başvurma hakkınız bulunmaktadır.
16.11.2018 - nedim cengiz
Mrb, apartmanın son katında oturuyorum dairemin üzerinde asansör dairesi var ve çok gürültü yapıyor yönetim olarak gürültünün giderilmesi kararı alındı ben firmalardan ses yalıtımı aldım ve yönetime ilettim yönetim fiyatı yüksek buldu ve kat maliklerinin tekrar yazılı görüşünü aldı benim haricimde kimse istemedi ve ses yalıtımı yapılmaktan vaz geçildi bu durumda ben ne yapabilirim gürültü beni çok rahatsız ediyor piskolojimi etkiliyor. birde çatıda havalandırma pervanesi var rüzgarlı havalarda çarpma sesi yapıyor ve rahatsız oluyorum bunuda toplantıda gündeme getirdim yanlız pervaneye müdahele edildiğinde koku olacağı gerekçesiyle talebim reddedildi bu durumda ben ne yapabilirim bu konularda bilgi verebilirseniz sevinirim iyi günler...
Sayın Cengiz KM 19.madde gereği,"Ancak, ortak yer ve tesislerdeki bir bozukluğun anayapıya veya bağımsız bir bölüme veya bölümlere zarar verdiğinin ve acilen onarılması gerektiğinin veya anayapının güçlendirilmesinin zorunlu olduğunun mahkemece tespit edilmiş olması halinde, bu onarım ve güçlendirmenin projesine ve tekniğine uygun biçimde yapılması konusunda kat maliklerinin rızası aranmaz." yasal yollara başvurarak hakimin müdahalesini istemelisiniz.
16.11.2018 - Nedim Cengiz
Merhaba e yonetici sitede kiracı aidatlari vermiyor kac ay aifst verilmedigi taktirde icra yoluna gidilebilir. Tesekkurler
Sayın Zafer Yasada bu konuda bir sınırlama getirilmemiştir.Ste yönetim planınız ve kat malikleri kurulu kararlarınız gereği işlem yapmalısıız.
15.11.2018 - Zafer
merhabalar, 36 dairelik plazada oturmaktayim. apartmanimizi doğalgaza geçirdik. Ortak olan kolon parasini mühendislik firmasina verdik iç tesisatlarda dahil verildi fakat apartmanda oturan12daire ne kolon ucreti nede iç tesisat ucretini vermedi. Her gün kapılarina gidip kavga ediyoruz şirkette para tas tamam olmadan gazı vermiyeceğini söylüyor. Bu durumda ücretini vermeyen kişilere yönelik ne tür yaptirim uygulaya biliriz.Ücretlerini veren daireler mağdur mu olacak.
Sayın Tan Bu kişiler hakkında icra işlemi başlatmalısınız.
15.11.2018 - tuncay tan
37 dairelik bir apartmanda oturmaktayım. Apartman yöneticisi toplantı yapıp Karar defterinde 18 imza toplayarak bir firmaya çatı tamiri ve cephe kaplama yaptırdı. daire başı 5800 TL pay çıkarmış. Yapan şirkete gittiğimde şans eseri yöneticide oradaydı bana yapılan işin faturasını gösterin dediğimde KDV masrafı olmasın diye fatura kesmedik Enerji kimlik Belgesi vereceğiz onun yerine dediler. Bu şekilde faturasız iş yapmaya hakları var mı ? ve ben bu ücreti ödemek zorundamıyım.
Sayın Akkaya KMK 33.madde gereği "Kat malikleri kurulunca verilen kararlar aleyhine, kurul toplantısına katılan ancak 32 nci madde hükmü gereğince aykırı oy kullanan her kat maliki karar tarihinden başlayarak bir ay içinde, toplantıya katılmayan her kat maliki kararı öğrenmesinden başlayarak bir ay içinde ve her halde karar tarihinden başlayarak altı ay içinde anagayrimenkulün bulunduğu yerdeki sulh mahkemesine iptal davası açabilir; kat malikleri kurulu kararlarının yok veya mutlak butlanla hükümsüz sayıldığı durumlarda süre koşulu aranmaz. Kat maliklerinden birinin yahut onun katından kira akdine, oturma hakkına veya başka bir sebebe dayanarak devamlı surette faydalanan kimsenin, borç ve yükümlerini yerine getirmemesi yüzünden zarar gören kat maliki veya kat malikleri, anagayrimenkulün bulunduğu yerin sulh mahkemesine başvurarak hakimin müdahalesini isteyebilir."alınan karar iptal edilmedikçe tüm malik ve sakinleri bağlar. Ödemeniz gerekir.
15.11.2018 - Ramazan AKKAYA
bina kapıcı dairesi öğrenciye binaya ek gelir olsun diye kiraya verilmiş ama oturan kişiyle problem yaşıyorum çıkmasını istiyorum mülk sahibi olarak benim o şahsı çıkartma hakkım varmı
Sayın Yılmaz KMK 45.madde "Anagayrimenkulün bir hakla kayıtlanması veya arsanın bölünmesi ve bölünen kısmın mülkiyetinin başkasına devrolunması gibi temliki tasarruflar veya ana yapının dış duvarlarının, çatı veya damının reklâm maksadiyle kiralanması gibi önemli yönetim işleri ancak bütün kat maliklerinin oybirliğiyle verecekleri karar üzerine yapılabilir." gereği oybirliği ile karar alınmsı halinde kapıcı diaesi kiraya verilebilir. Böyle bir karar yoksa dava açablirsiniz.
12.11.2018 - altan yılmaz
site yönetimi gelir ve giderleri kat maliki olarak denetlemek istediğimizde denetletmek istemiyor. İsteyen kat maliki yönetimin harcamalarını aidatlarını denetleyebilirmi. Site yönetimi aylık olarak toplanan aidat veya gelirleri ve aylık olarak giderleri ilan etmesi gerkmezmi.
Sayın Efe Yönetim tek tek kat malikleirne hesap vermek zorunda değildir. Kat malikleri kuruluna hesap vermek durumundadır.
10.11.2018 - Hasan EFE
Binamızda standart yatak odadı var fakat üst komşum yatak odasını oturma odadı yaptı aşağıya ses geliyor bununla ilgili olarak ne yapabilirim teşekkürler
Ssayın Kayhan Bağımsız bölümün kullanımı hususunda bir işlem yapamazsınız ancak KMk 18.madde gereği,"Kat malikleri, gerek bağımsız bölümlerini, gerek eklentileri veortak yerleri kullanırken doğruluk kaidelerine uymak, özellikle birbirini rahatsız etmemek, birbirinin haklarını çiğnememek ve yönetim plânı hükümlerine uymakla, karşılıklı olarak yükümlüdürler." gürülütü için dava açabilirsniz.
08.11.2018 - Derya kayhan
yazlık bir sitede projeye de olmayan bir bahçe merdiveni yapılmıştır ne yapabilirim. teşekkürler
Sayın demirtepe KMK 19.madde gereği "Kat maliklerinden biri, bütün kat maliklerinin beşte dördünün yazılı rızası olmadıkça anagayrimenkulün ortak yerlerinde inşaat, onarım ve tesisler, değişik renkte dış badana veya boya yaptıramaz. " mimari projede ter almayan bir eklenti karar alınmadan yapılamaz. Aksi durumda dava açma hakkınız bulunmaktadır.
06.11.2018 - güneş demirtepe
Site de yapılan olağan üstü toplantı ,kat malikleri olağan toplantı tarihini değiştiriri mi? Yani,yapılacak toplantı olağan toplantı tarihine göre mi yoksa olağan toplantı tarihi mi esas alınarak yapılır
Ssayın Korkmaz KMK 29.madde "Kat malikleri kurulu, yılda bir defadan az olmamak üzere yönetim plânında gösterilen zamanlarda, eğer böyle bir zaman gösterilmemişse, her takvim yılının ilk ayı içinde toplanır. (Ek cümle: 5711 - 14.11.2007 / m.14) Toplu yapılarda ise kurullar, en geç iki yılda bir defadan az olmamak üzere yönetim planlarında gösterilen zamanlarda, böyle bir zaman gösterilmemişse, ikinci takvim yılının ilk ayı içinde toplanır. Önemli bir sebebin çıkması halinde, yöneticinin veya denetçinin veya kat maliklerinden üçte birinin istemi üzerine ve toplantı için istenilen tarihten en az onbeş gün önce bütün kat maliklerine imzalattırılacak bir çağrı veya bir taahhütlü mektupla, toplantı sebebi de bildirilmek şartiyle, kat malikleri kurulu her zaman toplanabilir. İlk çağrı yapılırken, birinci toplantıda yeter sayısının sağlanamaması halinde, ikinci toplantının nerede ve hangi tarihte yapılacağı da belirtilir. (Ek cümle: 5711 - 14.11.2007 / m.14) İlk toplantı ile ikinci toplantı arasında bırakılacak zaman yedi günden az olamaz." sorunuzun yanıtını içermektedr.
06.11.2018 - gulsum korkmaz