Kategori:  

Facebook sayfamızı beğenerek bize destek verebilir, sorularınızın daha hızlı cevaplamasını sağlayabilirsiniz.150 bağımsız bölüm bulunan kapali otoparklı bir sitede ikamet ediyorum.Kapali otoparkı devamlı kullanmaktayım.Ancak 2 gün önce aracımla otoparktan çıkarken gösterge panelininse airbag ikaz lambalarının sanmadığını görünce servise başvurdum.Servis tarafından aracın kontrolünde aracın elektrik tesisatının kemirgenler tarafından tahrip edildiği ve hasara uğratıldığı tesbit edildi.Hasarin onarımı için yüklü bir ücret ödeyerek aracımın onarımını yaptırdım. 1.Kapalı otoparktan sorumlu site yönetim firmasından zararımın karşılanmasını nasıl talep ederim. 2.Site yönetim firması bu zararı ödemekten kaçınırsa adil bir yol izlemem gerekir. Bu konudaki fikirlerinizi almak isterim. Vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkür ederim.
Sayın Gürtekin Sitenizin konumu otoparkın durumu site kat maliklerinin yönetime verdiği görev ve yetki çerçevesinde konuyu değerlendirmek gerekir. Bir avukattan yardım almanızı öneririz.
17.07.2019 - Mümin GÜRTEKİN
Meraba yeni yapilan bir sitede kiraciyim tasinali bir ay oldu site yuzme havuzlu spor salonlu aybasinda faliyete gircek dediler fakat bir ay gecmesine ragmen havuzda spor salonuda faliyete gecmedi ama aidat istiyorlar
Sayın Sabah Öncelikle kat malikleri kurulu karralarınızı incelemeli ve Evsahibiniz ile irtibata geçerek site yönetine ihtar yollanmasını sağlamalısınız.
16.07.2019 - Yavuz sabah
Mrb yonetimli apartmanda ev sahibi dairesini kimseye sormadan apart şeklinde kişilere veya araplara kiraya verebilir mi
Ssayın Bayrak Yönetim planınızda dairelerin kiralanması hakkındaki düzenlemeleri incelemeniz gerekmektedir.Bunun dışında mülkiyet hakkını kısıtlayamazsınız.
16.07.2019 - Alpay bayrak
Merhaba, evimin satisini tapuda gerceklestirmeden 4 gun once yonetimin demirbas alimi ile ilgili 4500 TL odenmesi karari tarafima teblig edildi bu giderden ben mi yoksa yeni malik mi sorumlu olur?
Sayın Meral Tapuda malik olduğunuz tarihten sonra doğan borçlardan sorumlu olabilirsiniz.
15.07.2019 - ESRA MERAL
Yazlıktaki yöneticimiz herhangibir karar almadan artezyen kuyusu açtırmış ve burada su çıkmayınca artezyeni kapatmış.Yıllık olağan genel kurulda bizlerden yapmış olduğu masrafı istemektedir.Herhangibir karar alınmadan ,nekadar masraf yapılacağını bizlere bildirmeden böylebirşey yapabilirmi,bizler bu parayı ödemekle yükümlümüyüz?
Sayın İstanbullu KMK 35.madde gereği yönetici kat malikler kurulu kararlarını yerine getirmekle görevlidir.Anayaşınmazın korunması ve gvenliği için elzem işleri yapabilir. Bu açıdan karar alınmasan kuyu açtırma işini kendi başına yapamaz. Konu hakkında kat malikleri kurulunuzda karar almalısnız. Yönetici yaptığı işin sorumlusudur.
13.07.2019 - Ümit İstanbullu
Site yöneticisi kimseye sormadan site girişine danışma olarak bir kişi görevlendirdi.Bunu yapma yetkisi var mı.teşekkürler
Sayın Şahin Yöneticiye eleman alma yetkisi verilmemiş ise yaptığı işlem hukuksuz olacaktır. Dava açarak bu işlemi iptal ettirmeniz gerekir.
13.07.2019 - ŞAHİNER ŞAHİN
Merhaba, bizler 8 dairelik bir apartman dairesinde oturuyoruz. 2'ncı dairede oturan kat maliki, havalandırma ve aydınlatma boşluğuna klima motoru koymuş. Klima çalışmaya başladığı zaman bütün motor sıcakları odanın içine geliyor. Yönetici tarafından bir kaç kez ikaz edildi. Ama yine aynı faaliyet devam ediyor. Bu kat malikinin bu aydınlatma ve havalandırma boşluğuna koyduğu motor yasal mıdır. Teşekkürler
Sayın Başata Bina ortak alanları KMK 16.ve 18.madde gereği müşterek alanlar olup karar alınmadan kişisel amaçlara hizmet edemez. Dava açarak bu müdahalenin önlenmesini talep edebilirsiniz.
12.07.2019 - İsmet Başata
Mrba ben bir sitede görevlim 3 yıl sigortalı olarak çalişyorum 5 ay sonra sigortam başladı ve ben 2 yıl izin kullanmadım bayram izini kullanmadım resmi tatil kullanmadım ayriyeten benim görevim olmayan logar temizledim 100 den fazla iki sene bina boyadım 5saat fazla mesai yapıyorum hergün 3yıldan beri elektrik su tamirleirne de yapıyorum ben işten, cıkarlma durumum da bunların hangi haklarını alabilirim şahitlerim de var
Sayın Özcan ıdem tazminatı – Fazla çalışmalar – Ulusal bayram, hafta tatili ve resmi tatillerdeki çalışmalar – Kullanmadığı yıllık izin ücretleri – Ödenmeyen ücretlere ilişkin alacakları olmak üzere işyerinize ve sözleşmenize ait sair haklarınızı da talep edebilrisiniz.Bir avukattan yardım almanızı öneririz.
11.07.2019 - Hasan özcan
Merhaba. Ben apartman yöneticisiyim, binamızda bir kiracımız üst kat komşunun gürültü yaptığı gerekçesiyle defalarca üst kat komşumuzun kapısına gitmiş ve çoğu defasında küçük çaplı tartışmalar yaşanmıştır. Hatta bir defasında polis çağırmıştır. Ancak üst kat komşusu ve etrafında oturan diğer komşular ise herhangi bir rahatsız edici gürültünün olmadığı zaman zaman çocukların ses yapabildiği ancak bununda aşırı olmadığını söylemektedirler. Hatta alt kat komşusunun binada huzursuzluk yarattığını söylemektedirler. Bazıları alt kat komşusunun tekrar polis çağırdığı takdirde haklılığına bakılmaksızın üst kat komşusuna para cezası kesilebileceğini söylemektedirler. Bu konuda neler yapılabilir yardımcı olursanız sevinirim. iyi çalışmalar...
Sayın Çil İki kat maliki arasında gürültü nedeniyle çıkan ihtilaf tarafları ilgilendirir. Yönetici yada diğer malikler taraf olamazlar. Açılacak bir davada tanık olarak beyanlarına başvurulabilir.
10.07.2019 - KAMİL ÇİL
Sayın e-yönetici merhaba, Apartmanımızda 8 daire bulunmakta olup bu dairelerin 4'ü 1 kişiye ait ve hepsi kiradadır. Binamızın girişinde çökmeler mevcut diğer 4 kişi ile bu sorunu halletmek için fiyat teklifleri alıyoruz ama her seferinde pahalı diye ucuz yollu geçici çözümler sunuyor veya apartmanda ben oturmuyorum diye çözümlere yanaşmıyor. Apartmana birşey yaptırtmak istiyoruz çoğunluğun yarısı onda olduğu için eşit kalıyoruz bu sorunu nasıl çözebiliriz. Saygılarımla
Sayın Damışmend KMK 19.madde "....Ancak, ortak yer ve tesislerdeki bir bozukluğun anayapıya veya bağımsız bir bölüme veya bölümlere zarar verdiğinin ve acilen onarılması gerektiğinin veya anayapının güçlendirilmesinin zorunlu olduğunun mahkemece tespit edilmiş olması halinde, bu onarım ve güçlendirmenin projesine ve tekniğine uygun biçimde yapılması konusunda kat maliklerinin rızası aranmaz..." düzenlemesine dayanarak yargı yoluna başvurabilrsiniz.
10.07.2019 - ufuk danişmend